Jak zrefinansować kredyt hipoteczny? Doradzimy Wam

20.06.2022 Paulina Hipoteki Udostępnij

Czy macie obecnie kredyt hipoteczny? Czy chcecie zyskać niższe oprocentowanie lub obniżyć miesięczną ratę? Oto możliwości jakie daje refinansowanie kredytu hipotecznego.

 

Co tak naprawdę oznacza refinansowanie kredytu hipotecznego? Doradzimy Wam, kiedy refinansować kredyt hipoteczny, a także na co zwrócić uwagę.

idealny kredyt hipoteczny

__bulb
Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny – który się opłaca?

Decyzja o tym, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny, jest bez wątpienia jedną z najważniejszych w życiu. W końcu będzie on miał wpływ na Wasze życie przez bardzo długi czas. W jakim banku najkorzystniejszy kredyt hipoteczny na nas czeka?

Co to jest refinansowanie?

 

Refinansowanie oznacza, krótko mówiąc, spłatę mniej korzystnego kredytu nowym, korzystniejszym kredytem. Do zabezpieczenia kredytu wykorzystywana jest ta sama nieruchomość, która stanowiła pierwotny kredyt.

Celem refinansowania kredytu hipotecznego jest zaoszczędzenie na kosztach odsetek. W większości przypadków refinansowanie kredytu hipotecznego odbywa się w innym banku. Można jednak skorzystać z lepszej oferty w banku, w którym klient obecnie posiada kredyt hipoteczny.

Można refinansować wszystkie rodzaje kredytów, pożyczki, karty kredytowe, kredytów w rachunku bieżącym, leasing oraz zakupy na raty.

wybór kredytu

mBank może być również doradcą w refinansowaniu kredytu hipotecznego. Załóż konto, kredyt hipoteczny lub oszczędności w korzystniejszych cenach

Kiedy refinansować kredyt hipoteczny/pożyczkę

 

Może być kilka powodów, dla których warto rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego. Do najczęstszych z nich należą:

- zyskanie niższego oprocentowania, co oznacza również, że w okresie spłaty kredytu hipotecznego wypłata gotówki będzie mniejsza,
- płacenie niższej raty miesięcznej, gdy bank nie zaoferował takiej możliwości,
- dostosowanie okresu spłaty kredytu, tj. jego skrócenie lub wydłużenie, co ponownie zmienia wysokość miesięcznej spłaty,
- inne przyczyny, np. wykluczenie współkredytobiorcy, zmiana nieruchomości obciążonej hipoteką lub niezadowolenie z obsługi przez bank.

 

Porównanie refinansowania

 

Zastanawiacie się, który bank zaoferuje Wam najlepszą ofertę refinansowania? Banki często zmieniają swoje produkty hipoteczne. Zawsze szukaj najlepszych warunków refinansowania, gdy są one potrzebne. Nie należy odkładać refinansowania, ponieważ nie ma idealnego momentu.

refinansowanie kredytu

 

Wy też możecie uzyskać lepszy kredyt hipoteczny niż ten, który macie obecnie. Sprawdźcie oferty poszczególnych banków.

Kalkulator refinansowania kredytu hipotecznego pozwoli Wam szybko zorientować się w warunkach najkorzystniejszego refinansowania kredytu. Są to: nowa stopa procentowa, miesięczna rata, APR i wszelkie opłaty za uruchomienie kredytu.

Kredyt refinansowy można uzyskać na przykład w różnych polskich bankach:

- Oferta specjlana refinansowania kredytu hipotecznego, Alior Bank,
- Przeniesienie kredytu hipotecznego, ING,
- Refinansowanie kredytu hipotecznego, Credit-Agricole,
- Kredyt Własny Kąt, PKO BP.

Potrzebujesz porady w zakresie finansów, ubezpieczenia lub kredytu hipotecznego? Nie musisz płacić pełnej kwoty za te usługi, jeśli korzystasz z którejkolwiek z okazyjnych ofert na naszej stronie internetowej.

Kwestie, których nie da się uniknąć

 

Istnieje możliwość refinansowania kredytu hipotecznego przez cały okres jego trwania. Nie zawsze jednak jest to opłacalne. Z przeniesieniem kredytu hipotecznego wiążą się różne opłaty. Do najczęstszych należą:

- opłata za wcześniejszą spłatę kredytu - zazwyczaj najwyższa opłata. Jest to kara nakładana przez bank za nieprzestrzeganie warunków umowy. Wynosi ona około 1% kwoty kredytu pozostającego do spłaty (niektóre banki zwracają tę kwotę, gdy przeniesiecie na nie swój kredyt hipoteczny),
- opłata za ustanowienie nowej hipoteki,
- opłata za nową wycenę - jeśli nowy bank nie zapewnia jej bezpłatnie,
- opłata za przepisanie danych z Rejestru Gruntów - ale można ją zmniejszyć nawet o połowę, jeśli dokona się tego elektronicznie. Bank musi jednak najpierw zapewnić taką możliwość.
- cross-sell - produkty banku, które docelowo kupisz wraz z nowym kredytem hipotecznym.

Jest jednak kilka drobiazgów, na które należy uważać. Warto jest z góry obliczyć, czy niższe oprocentowanie w innym banku również zrekompensuje te koszty. Jeśli spłacicie kredyt hipoteczny na koniec okresu kredytowania, nie zostaniecie obciążeni opłatą za przedterminową spłatę.

wybór kredytu

 

Czy macie ubezpieczenie na życie?

 

Według ekspertów w dziedzinie doradztwa finansowego, powinniście je mieć. Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego zaleca się wykupienie terminowej polisy na życie. Terminowe ubezpieczenie na życie jest lepszym sposobem zabezpieczenia kredytu w porównaniu z ubezpieczeniem hipotecznym oferowanym przez bank.

Banki zazwyczaj oferują ubezpieczenie od czterech ryzyk - śmierci, trwałego inwalidztwa, długoterminowej niezdolności do pracy i utraty zatrudnienia. W przypadku terminowego ubezpieczenia na życie można dokładnie wybrać, jakie ryzyko i za jaką kwotę chce się ubezpieczyć. Zakres ryzyk jest szerszy, a cała kwota składki przeznaczona jest na ich pokrycie.

__bulb
Najlepsze ubezpieczenie na życie - jak je wybrać?

Dobre ubezpieczenie na życie jest jednym z najbardziej złożonych produktów finansowych. Dlatego jego wybór jest dość trudny. Jak zorientować się w ofertach różnych firm? Jakie ryzyka należy wziąć pod uwagę? I jaka jest jego cena?

Ponowne refinansowanie pożyczki

 

Tak, jest to możliwe. Nawet jeśli już raz refinansowaliście swój kredyt hipoteczny, możecie zrobić to ponownie. Należy pamiętać o refinansowaniu kredytu hipotecznego, gdy tylko okaże się, że obecny kredyt hipoteczny jest niekorzystny w porównaniu z ofertami refinansowania konkurencyjnych banków. Nie należy jednak spieszyć się z decyzją. Zbierzcie oferty z kilku banków w tym samym czasie i starannie wybierzcie tę, która najbardziej Wam odpowiada.

analiza kredytu

Kredyty refinsowe? Ostatnia wskazówka. Przed podjęciem decyzji o refinansowaniu kredytu hipotecznego należy najpierw zwrócić się do swojego pierwotnego banku. Istnieje szansa, że będzie on w stanie obniżyć stopę procentową po upływie rocznicy ustalenia wysokości raty.